Nahrávání...

Finanční gramotnost

dětem z dětských domovů

Pomáháme opuštěným dětem, aby se o sebe dokázaly postarat.
Proč děti z dětských domovů

Efektivní pomoc dětem z dětských domovů byla pro nás prioritou od začátku.

Rozumět financím a správně s nimi zacházet není snadné téměř pro nikoho. Děti z dětských domovů mají situaci o to těžší, že postrádají oporu a vzdělání v rodinném zázemí. Rozhodnutí, která učiní v oblasti financí po opuštění ústavní péče, jsou přitom zásadní pro jejich budoucnost. Právě nízká úroveň finanční gramotnosti je často příčinou existenčních problémů, ve kterých se velká část mladých lidí po opuštění domova ocitne.

Proč je finanční gramotnost pro děti z dětských domovů kriticky důležitá?

  • V České republice je v současnosti 150 dětských domovů.
  • Umístěno je v nich 4500 dětí.
  • Každý rok přibližně 200 dětí opouští dětský domov.
  • Podle Ministerstva vnitra je více jak polovina těchto mladých dospělých později stíhána pro majetkovou trestnou činnost.
  • Přes 70 % lidí bez domova prošlo dětským domovem.

Pozn.: Veškeré uvedené informace jsou doložitelné a dohledatelné. Kromě toho nám to potvrzují i sami ředitelé dětských domovů, kterým pomáháme.

Finanční gramotnost pro dětské domovy

Naše závěry o kritické důležitosti vzdělávání dětí ve finanční gramotnosti vyplývají mimo jiné i z knihy Hejno bílých vran (2013) o úspěšných lidech, kteří prošli dětským domovem, jejichž největším problémem byla (a u někoho stále je) právě finanční gramotnost.

Podle statistiky našeho domova za posledních 12 let vstoupilo úspěšně do života, tedy s trvalým bydlením a stabilním zaměstnáním, 60 % děvčat a 40 % chlapců.

O projektu

Vzděláváme děti z dětských domovů ve finanční gramotnosti, abychom jim umožnili kvalitní start do samostatného života.

Jaké problémy mladí řeší?

Mezi nejčastější příčiny špatné životní situace mladistvých po opuštění ústavní péče patří nepochopení finančních možností spojené s nízkou finanční gramotností. Mladí lidé často rychle utratí výplatu a nedokáží spořit na důležité věci. Neumí zhodnotit výhodnost bankovních produktů, a tak slepě důvěřují finančním institucím a uvazují se k nevýhodným půjčkám.

Jak jim pomáháme

Ve spolupráci s Ekonomicko-správní fakultou Masarykovy univerzity, Exekutorskou komorou ČR a za sponzorské podpory Ponny školky Brno jsme v dubnu 2015 uskutečnili výjezdy do čtyř dětských domovů v Jihomoravském kraji, kde jsme děti a mladé dospělé ve věku od dvanácti do osmnácti let zapojili formou tříhodinových intenzivních seminářů do různých aktivit týkajících se osobních financí, rodinného rozpočtu a problematiky dluhů.

Reakce byly jak ze strany dětí, tak ze strany vedení dětských domovů pozitivní, proto se v projektu chystáme dále pokračovat.

Jak můžete pomoct vy

Líbí se vám myšlenka našeho projektu? Pomáhejte s námi!

  • jako studenti - zapojte se s námi do výjezdů, příprav a organizace projektu - napište na hr@misenadeje.cz
  • jako dárci - podpořte realizaci našeho projektu finančním příspěvkem na náš účet č. 2800514404/2010 nebo hmotným darem
  • jako lektoři - disponujete již znalostmi, jak děti z dětských domovů vzdělávat v oblasti finanční gramotnosti a chcete přiložit ruku k dílu? Napište koordinátorce projektu Petře Pimkové ppimkova@misenadeje.cz